Andrej Nikolajevič Tupolev

Andrej Nikolajevič Tupolev, zdroj wikipédia

Andrej Nikolajevič Tupolev (rus. Андрей Николаевич Туполев; * 10. november 1888, Pustomazovo – † 23. december 1972, Moskva) bol sovietsky letecký konštruktér.

Životopis

Mladosť a raná kariéra

Narodil sa v obci Pustomazovo blízko mesta Kimry v Tverskom okrese. Študoval na gymnáziu v meste Tver, kde zmaturoval v roku 1908. Následne pokračoval v štúdiu na Cárskej Moskovskej technickej škole a Inštitúte železničného inžinierstva. Od roku 1909 zároveň študoval aerodynamiku pod vedením ruského pioniera letectva N.J. Žukovského a účastnil sa na stavbe vtedy najväčšieho aerodynamického tunela na svete v aerodynamickom laboratóriu technickej školy.

V roku 1911 bol obvinený z účasti na revolučných udalostiach a zatknutý. Bol však prepustený na podmienku, že zostane v Pustomazove a školu smel navštevovať až od roku 1914.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q219734.

Andrej Nikolajevič Tupolev má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Tupolevova, Bratislava, Tupolevova je ulica v Bratislava, viac o ulici Tupolevova

Zoznam bodov

  1. Tupolevova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
    Pajštúnska 9, 851 02 Bratislava, Petržalka
  2. Tupolevova, autobusová zastávka,
    Pajštúnska 9, 851 02 Bratislava, Petržalka
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo