Alžbeta Göllnerová-Gwerková

Alžbeta Göllnerová-Gwerková, zdroj wikipédia

Alžbeta Göllnerová-Gwerková, rod. Göllnerová (* 19. október 1905, Čierny Balog – † 18. december 1944, Banská Bystrica-Kremnička) bola slovenská literárna historička, prekladateľka.

Rodina

Životopis

Pochádzala zo židovskej rodiny. V roku 1917-1919 študovala na obchodnej škole, 1919-1925 na gymnáziu v Banskej Bystrici, 1925-1930 češtinu a maďarčinu na Filozofickej fakulte KU v Prahe. Absolvovala študijný pobyt na Sorbonne v Paríži a v Kluži. Učiteľka v Spišskej Novej Vsi, v Rimavskej Sobote, na maďarskom učiteľskom ústave v Bratislave, 1939-1944 na gymnáziu a na učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici. Iniciátorka a priekopníčka modernej slovenskej hungaristiky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762214.

Alžbeta Göllnerová-Gwerková má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Alžbety Gwerkovej Göllnerovej, Banská Štiavnica, Alžbety Gwerkovej Göllnerovej je ulica v Banská Štiavnica, viac o ulici Alžbety Gwerkovej Göllnerovej
  2. A. Gwerkovej, Bratislava, A. Gwerkovej je ulica v Bratislava, viac o ulici A. Gwerkovej
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo