Alexandra Pavelková

Alexandra Pavelková (∗ 25. august 1966, Zvolen) je slovenská spisovateľka fantasy a sci-fi literatúry, publicistka, recenzentka a prekladateľka.

Život a tvorba Narodila sa vo Zvolene. Vzdelanie získavala na gymnáziu vo Zvolene, neskôr na nadstavbovej ekonomickej škole v Banskej Bystrici. V rokoch 1984 - 1986 študovala esperanto na súkromnej jazykovej škole v Poprade, v rokoch 1992 - 2000 angličtinu na štátnej jazykovej škole vo Zvolene a Banskej Bystrici. Vysokoškolské vzdelanie získala na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde promovala z odboru publicistika, a neskôr na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kde promovala z odboru masmediálna komunikácia so smerovaním na filmovú produkciu a teóriu filmu. Od roku 2005 je vydatá za Rastislava Webera.

Pracovala ako učiteľka, fakturantka, prevádzkarka v hoteli, ekonómka a technička. Teraz žije vo Zvolene, pracuje na Technickej univerzite. Hovorí piatimi jazykmi. Píše vedecko-fantastické knihy, fantasy, jej poviedky vyšli v mnohých slovenských i zahraničných vedecko-fantastických výberoch alebo zborníkoch či časopisoch. Je filmovou a knižnou recenzentkou, no okrem vlastnej tvorby sa venuje i prekladom. Jej knihy a poviedky vychádzajú v slovenskom jazyku, ale aj v českom, poľskom a filipínskom jazyku. Je šéfredaktorkou internetového denníka Fandom SK zameraného na fantastiku, vedu a alternatívny životný štýl. Je porotkyňou literárnych súťaží a gestorkou literárnej súťaže Ohnivé pero a výtvarnej súťaže Svet na tvoj obraz. Píše blog prevažne o mačkách a o filmoch.

Dielo Vydané knihy , 1996 – SF 001, zbierka poviedok (vyd. PrintServis, Banská Bystrica) , 1999 – Piesok vo vetre, 1. fantasy román, vydaný na Slovensku (vyd. Epos, Bratislava) , 2000 – Miešanci, spoluautor Štefan Konkol, prvá fantasy trilógia vydaná na Slovensku (vyd. Epos, Bratislava) , 2001 – Miešanci 2 – Kláštor, spoluautor Štefan Konkol (vyd. Epos, Bratislava) , 2001 – Prokletá přísaha – 1. časť série príbehov zo slovanského prostredia o vedme Vimke (vyd. Fantom Print Ostrava) , 2002 – Miešanci 3a: Bremeno (vyd. Epos, Bratislava) , 2003 – Zlomená přísaha, 2. časť série o vedme Vimke (vyd. Fantom Print Ostrava) , 2004 – Desítka – akčná fantasy novela, minikniha (vyd. Triton, Praha) , 2005 – Písek ve větru – český preklad románu Piesok vo vetre. (vyd. Wales, Praha) , 2006 – Prísaha: Príbehy o Vimke (vyd. Slovart, Bratislava) , 2007 – Opowiesci o Vimce – poľské vydanie príbehov o vedme Vimke (vyd. Fabryka Słów, Lublin, Poľsko) , 2009 – Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku, spoluautori Miloš Jesenský a Lenka Tkáčová (vyd. Goralinga, Bratislava) , 2015 – Údolie ľalií - fantasy román dekameronovského typu (vyd. Slovart, Bratislava) , 2016 – Medzi nami – zbierka poviedok žánru scifi a urban fantasy (vyd. Artis Omnis) , 2017 – Údolí lilií - český preklad románu Údolie ľalií (vyd. Argo) *2019 – Štyria mačkatieri - dobrodružná a zlodružná kniha pre deti o mačacích hrdinoch (vyd. Slovart)

x

Viac na wikipédii.

Alexandra Pavelková má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Pavelkova, Bystrovany
 2. Pavelkova, Olomouc

Zoznam bodov

 1. Pavelková, miesto,
  914 51 Trenčianske Teplice
  Súradnice: 48°53'47"N, 18°9'54"E
 2. Pavelková, vrch,
  049 01 Muráň
  Súradnice: 48°45'29"N, 20°0'5"E
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 25. augusta, Narodenia v 1966, Osobnosti zo Zvolena, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo