Albert Martiš

Albert Martiš, zdroj wikipédia

Albert Martiš (∗ 20. apríl 1855, Kulpín, Rakúske cisárstvo - † 19. september 1918, Padina, Rakúsko-Uhorsko) bol dolnozemský učiteľ, národný buditeľ, spisovateľ, publicista.

Biografia Narodil sa v Kulpíne do rodiny krajčíra, ktorý neskôr pôsobil ako učiteľ na slovenských školách vo Vojvodine. Aj jeho matka pochádzala z učiteľskej rodiny z Kysáča. V rokoch 1867 – 1869 študoval na srbskom gymnáziu v Novom Sade. Aktívne sa tu zapájal do kultúrneho a národného života Slovákov. V rokoch 1869 – 1873 študoval na nemeckom gymnáziu v Novom Vrbase, kde ho významne ovplyvnil vtedajší riaditeľ gymnázia, Michal Godra. V rokoch 1873 – 1876 študoval na učiteľskej prípravke v Prešove. Počas svojich suplikačných ciest po slovenských stoliciach sa stretol s významnými národnými a literárnymi dejateľmi (suplikácie opísal aj vo svojich autobiografických poviedkach a nedokončených spomienkach). V roku 1877 zložil učiteľskú skúšku v Sarvaši a začal pôsobiť v Padine ako učiteľ (až do penzionovania v roku 1895).

Popri učení v obecnej škole vykonával aj osvetovú a národno-buditeľskú činnosť, za ktorú bol uhorskými úradmi prenasledovaný (v podstate pre túto činnosť bol aj predčasne suspendovaný z miesta učiteľa). Jeho prózy zo života Slovákov na Dolnej zemi vyšli knižne až po jeho smrti. Jeho nedokončené spomienky vydal pod názvom Pamäti dolnozemského buditeľa Ján V. Ormis.

Bol propagátorom pestovania nových plodín v dolnozemskom prostredí, napríklad chmeľu. Za úspechy v pestovaní chmeľu bol roku 1889 vyznamenaný striebornou a bronzovou medailou v Paríži a roku 1896 bronzovou medailou na hospodárskej výstave v Budapešti.Informácia dostupná v biografii, publikovanej . V Padine založil prvý tamojší peňažný ústav „Vzájomnú pomocnicu“. Bohatá je jeho publikačná činnosť, súvisiaca s hospodárskymi témami. Publikoval príspevky najmä v Obzore, Národných novinách a Národnom hlásniku.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q65195561.

Albert Martiš má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo