Albert Ferdinand Wallo

Albert Ferdinand Wallo, tiež Valló (∗ 20. apríl 1873, Zvolen – † 5. február 1963, Gabčíkovo) bol jazykovedec, publicista, osvetový pracovník, pedagóg. Pseudonym: Veridicus.

Jeho otec bol Michal Wallo a matka Žofia rod. Bukocová.

Životopis Študoval na katolíckom gymnáziu v Trnave, 1897 absolvoval vysokoškolské štúdium na univerzite v Budapešti. Od 1898 stredoškolský profesor v Keszthely, Banskej Bystrici, Szekszárde a v Užhorode, správca gymnázia v Košiciach, riaditeľ gymnázia v Leviciach. V jazykovede nadviazal na dielo Samuela Czambela, spracoval výskyt slovenských výrazov v maďarskom jazyku (1897), vydal učebnicu Slovenský pravopis (1919), pre Maďarov príručky slovenskej gramatiky. Zaoberal sa aj štylistikou spisovnej slovenčiny a metodikou vyučovania slovenského jazyka. Jeho záujem sa orientoval aj na literatúru, autor monografie o dráme. Venoval sa i otázkam prekladu poézie a novinárskym žánrom. V publicistických príspevkoch po roku 1918 vystupoval proti iredente, pranieroval však aj čechoslovakizmus. Publikoval aj články o pedagogickej, hospodárskej, ľudovýchovnej, osvetovej a jazykovednej problematike. Ako osvetový pracovník sa zameral na boj proti alkoholizmu, na pestovanie hodvábnika a výrobu hodvábu. Hudobný autodidakt, vynikal ako huslista a skladateľ príležitostných svetských i cirkevných skladieb.

Dielo , Tót elemek a magyar nyelvjárásokban..., Keszthely roku 1897 , Slovenský pravopis, Martin roku 1919 , Szlovák Helyesírás rövid nyeltannal és helyesírási szótárral, Košice roku 1919 , Alkoholizmus-nepriateľ ľudstva, Bratislava b.r

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762053.

Albert Ferdinand Wallo má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí jazykovedci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo