Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz, zdroj wikipédia

Adam Mickiewicz, celým menom Adam Bernard Mickiewicz, (* 24. december 1798, Zaosie, Bielorusko – † 26. november 1855, Istanbul, Turecko) bol poľský básnik, dramatik a publicista. Hlavný predstaviteľ poľského romantizmu. V roku 1824 bol deportovaný do Ruska, od roku 1829 žil v západnej Európe.

Diela

Poľský romantizmus je spojený s národným bojom za samostatnosť a jeho duchovným vodcom sa stal Adam Mickiewicz. Počas univerzitných štúdií sa stal členom tajného študentského spolku, ktorého cieľom bola vlastenecká výchova, vzdelávanie a družnosť. Idey tejto skupiny vyjadril v Óde na mladosť (1820). Veril, že mládež privedie svet k vzájomnej láske a priateľstvu. Báseň ovplyvnila aj štúrovcov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q79822.

Adam Mickiewicz má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Mickiewiczova, Bratislava, Mickiewiczova je ulica v Bratislava, viac o ulici Mickiewiczova
  2. Mickiewiczova, Havířov, Mickiewiczova je ulica v Havířov, viac o ulici Mickiewiczova
  3. A. Mickiewicza, Spišská Nová Ves, A. Mickiewicza je ulica v Spišská Nová Ves, viac o ulici A. Mickiewicza
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo