Štefan Banič

Štefan Banič, zdroj wikipédia

Štefan Banič (∗ 23. november 1870, Neštich – † 2. január 1941 tamtiež) bol slovenský konštruktér a vynálezca.

Život Štefan Banič sa narodil 23. novembra 1870 v Neštichu (od roku 1960 súčasť Smoleníc) a zomrel 2. januára 1941 tamtiež. Jeho otec bol František Banič a matka Anna rod. Ščibrániova. Po skončení ľudovej školy pracoval na statku grófa Pálffyho. Pre svoje názory na maďarizáciu a Apponyho zákony bol z práce vyhodený a následne odišiel v roku 1907 za prácou do USA. Usadil sa v meste Greenville, Mercer Couty, Pensylvánia. Zaujímal sa o letectvo.

Padák V roku 1912 bol svedkom leteckého nešťastia, v roku 1913 zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. Padák mal vyriešený problém tzv. plávania vo vzduchu a upevňoval sa pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Dňa 3. júna 1914 Š. Banič osobne vyskúšal padák pred zástupcami Patentového úradu letectva USA, zoskočil vo Washingtone zo strechy 15-poschodovej budovy. Potom nasledovali ďalšie zoskoky aj z lietadla. 25. augusta 1914 vydal Americký patentový úrad vo Washingtone patent na Baničov padák pod číslom . Patentový spis obsahuje presný opis konštrukcie a jej nákresovú dokumentáciu. Americká armáda ho odkúpila za pár stoviek dolárov. Banič sa stal čestným členom letectva USA.

Návrat na Slovensko Zostrojenie prvého použiteľného padáka Baničovi nepriniesol bohatstvo ani slávu. Roku 1920 sa vrátil do rodnej obce, žil v ústraní ako murársky majster a venoval sa ovocinárstvuBANIČ, Štefan. In: Biografický lexikón Slovenska I A-B. Martin: Slovenská národná knižnica, Národný biografický ústav, 2002. 638 s. ISBN 80-89023-16-9. s. 209.. O niekoľko rokov sa jeho meno znovu spomínalo, keď s bratom Jánom a súrodencami Vajsáblovcami a Valovcami spolu-objavil roku 1930 podzemné krásy jaskyne Driny pri Smoleniciach. Zomrel 2. januára 1941 v Neštichu vo veku 70 rokov na zápal pľúc.

Viac na wikipédii.

Štefan Banič má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Baničova, Bratislava
  2. Baničova, Košice
  3. Baničova, Nitra
  4. Štefana Baniča, Prievidza
  5. Baničova, Senec
  6. Štefana Baniča, Smolenice
  7. Štefana Baniča, Trnava
  8. Baničova, Zlaté Moravce
  9. Baničova, Žilina
Kategórie: Narodenia 23. novembra, Narodenia v 1870, Osobnosti zo Smoleníc, Úmrtia 2. januára, Úmrtia v 1941, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo