Rudolf Dilong

Rudolf Dilong, zdroj wikipédia

Rudolf Dilong (∗ 1. august 1905, Trstená – † 7. apríl 1986, Pittsburgh) bol slovenský básnik katolíckej moderny, katolícky kňaz, člen františkánskeho rádu.https://zlatyfond.sme.sk/autor/86/Rudolf-Dilong

Životopis Po maturite sa Rudolf Dilong stal mníchom františkánskej rehole. V mladosti sa stal jeho blízkym priateľom aj básnik Štefan Atila Brezány, s ktorým Dilong udržoval sporadický písomný kontakt aj počas neskoršej emigrácie. Pôsobil v Kremnici, Hlohovci, Malackách.https://dennikn.sk/665717/denisa-fulmekova-moja-babicka-a-knaz-dilong-sposobili-v-malackach-velike-halo/https://www.martinus.sk/?uItem=248639#description Po absolvovaní štúdia katolíckej teológie ho v roku 1929 vysvätili za kňaza. Niekoľko rokov pôsobil ako stredoškolský profesor náboženstva. Po vypuknutí 2. svetovej vojny narukoval ako vojenský kňaz do armády. V roku 1936 sa na besede v malackom hostinci Bersón zoznámil so židovskou poetkou Valériou Reiszovou, ktorú ochránil pred deportáciou do koncentračného tábora a s ktorou úmyselne splodil v roku 1942 jedinú dcéru Dagmar. Valéria konvertovala na katolicizmus pred 15. marcom 1939. Po Dilongovej emigrácii sa vydala za Jozefa Krivdu. Dcéra Dagmar sa vydala za Jozefa Kota a narodila sa im jediná Dilongova vnučka, spisovateľka Denisa Fulmeková. V roku 2016 napísala o vzťahu svojich starých rodičov román Konvália.

V roku 1945 odišiel Dilong do emigrácie. Najskôr sa usadil v Ríme, v roku 1947 odišiel do Argentíny, kde najskôr pôsobil ako kňaz slovenských vysťahovalcov v Buenos Aires. Redigoval periodikum Slovenské zvesti. Od roku 1965 žil v kláštore v Pittsburghu v USA. Tu pracoval ako redaktor Listov sv. Františka. Pracoval aj ako funkcionár Svetového kongresu Slovákov. V roku 1969 navštívil Slovensko a mal v pláne zostať tu. Existuje niekoľko verzií, prečo tak neurobil. Podľa J. Rydla to má na svedomí Ladislav Novomeský. Dilong dostal od literárnych kritikov mnoho prívlastkov – utajený mních, knieža básnikov, básnik uštipnutý slobodou, básnik stratenej slovenskej slobody. Bol považovaný za básnika-búrliváka. Zomrel v Pittsburgu v Spojených štátoch 7. apríla 1986. Je pochovaný na pôde františkánskeho kláštora Sedembolestnej Panny Márie vo Valparaise, v štáte Indiana (USA).

Tvorba Dilong sa svojou tvorbou radí medzi najvýznamnejších a najplodnejších autorov katolíckej moderny. Venoval sa najmä písaniu poézie, no i dráme. Bol tiež zakladateľom časopisu Postup. Svoje diela umiestňoval do vidieckeho prostredia, venoval sa témam detstva a často opisoval svoju rodnú Oravu, čo mu poskytovalo vítané útočište a stabilitu najmä v období 2. svetovej vojny. Napísal viac než 100 diel, pričom mnohé z nich zhoreli počas požiaru kláštora v Argentíne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12050136.

Rudolf Dilong má na Slovensku 6 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dilongova, Prešov, Dilongova je ulica v Prešov, viac o ulici Dilongova
  2. R. Dilonga, Hlohovec, R. Dilonga je ulica v Hlohovec, viac o ulici R. Dilonga
  3. Rudolfa Dilonga, Trnava, Rudolfa Dilonga je ulica v Trnava, viac o ulici Rudolfa Dilonga
  4. Rudolfa Dilonga, Žilina, Rudolfa Dilonga je ulica v Žilina, viac o ulici Rudolfa Dilonga
  5. R. Dilonga, Trstená, R. Dilonga je ulica v Trstená, viac o ulici R. Dilonga
  6. Rudolfa Dilonga, Malacky, Rudolfa Dilonga je ulica v Malacky, viac o ulici Rudolfa Dilonga

Zoznam bodov

  1. Dilongova, autobusová zastávka, DPMP, spravuje DPMP,
    Dilongova 6, 080 01 Prešov
  2. Dilongová, SCK, orientačný bod, spravuje SCK,
    976 73 Telgárt
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo