Mór Jókai

Mór Jókai, zdroj wikipédia

Mór Jókai (∗ 18. február 1825, Komárno, Uhorsko – † 5. máj 1904, Budapešť, Rakúsko-Uhorsko) bol maďarsky píšuci prozaik, dramatik a publicista, vedúca osobnosť maďarského kultúrneho a politického života v druhej polovici 19. storočia.

Život Jókai sa narodil v Komárne do rodiny šľachtica s právnickým vzdelaním. Kvôli krehkému zdraviu sa do desiateho roku veku vzdelával doma, potom nastúpil do školy v Bratislave a napokon na kalvínske kolégium v meste Pápa. Tu sa zoznámil s neskorším romantickým básnikom Sándorom Petőfim. Jókai po maturite ďalej študoval právo v Kecskeméte a v Pešti. V roku 1845 sa presídlil do Budapešti, kde sa snažil preniknúť s pomocou Petőfiho do literárnych a vyšších spoločenských kruhov. Už v tomto roku publikoval na stránkach novín Pesti Divatlap svoj prvý román Hétköznapok (Všedné dni; tlačou vyšiel v roku 1846). Literárna kritika túto prvotinu vysoko ocenila a už v roku 1847 sa Jókai stál redaktorom literárnej revue Életképek.

Jókai prijal liberálne politické presvedčenie a v marci 1848 sa nadšene pripojil k revolúcii, ktorá v Budapešti vypukla. Spočiatku nezdieľal radikálne politické názory, ktoré mali niektorí maďarskí revolucionári (ako napríklad S. Petőfi), napokon sa ale nechal strhnúť ich požiadavkami (napríklad súhlasil s detronizáciou Habsburgovcov). Revolučné aktivity podporoval svojím perom, ale neskôr aktívne pôsobil aj v revolučnom vojsku. Bol prítomný pri porážke maďarských vojsk v bitke pri Világosi (dnes Şiria v Rumunsku). Po porážke si chcel zobrať život (ako to spravilo niekoľko desiatok maďarských dôstojníkov), ale od tohto zámeru ho odhovorila manželka. Jókai sa s ňou vrátil do Budapešti, kde však niekoľko rokov žil po prísnym policajným dozorom. Práve v tomto období však začal neúnavne tvoriť a publikovať. Prvý román, ktorý mu priniesol slávu, bol román Zlatý vek Sedmohradska (1852). Do svojej rehabilitácie začiatkom 60-tych rokov vytvoril viac ako tridsať románov a popri tom tvoril aj novinárske články, literárne kritiky a eseje. Po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867 sa naplno zapojil do politického života a bol opakovane zvolený do uhorského parlamentu. Bol podporovateľom liberálnej politiky ministerského predsedu Františka Tiszu, bol tiež redaktorom provládneho periodika Hon, ktorý založil v roku 1863.

Osobný život V roku 1848 sa zoznámil s divadelnou herečkou Rózou Laborfalviovou, ktorú si dňa 29. augusta 1848 zobral za manželku. Keďže mala nemanželskú dcéru, Jókaiho priatelia ho od sobáša odhovárali, ale neúspešne. Po jej smrti v roku 1886 žil osamotene, ale koncom 90-tych rokov sa zoznámil s herečkou Bellou Nagy, ktorú si v roku 1899 zobral za manželku, čo v krajine vzbudilo senzáciu.

Viac na wikipédii.

Mór Jókai má na Slovensku 17 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Jókaiho, Bratislava
 2. Jókaiho, Dunajská Streda
 3. Móra Jókaiho, Dvory nad Žitavou
 4. Jókaiho, Fiľakovo
 5. Jókaiho, Hurbanovo
 6. Jókaiho, Jelka
 7. Jókaiho, Kolárovo
 8. Jókaiho, Komárno
 9. Jókaiho, Lučenec
 10. Jókaiho, Moldava nad Bodvou
 11. Jókaiho, Nána
 12. Jókaiho, Nesvady
 13. Jokaiho, Poprad
 14. Jókaiho, Veľký Kýr
 15. Jókaiho, Vinica
 16. Jókaiho, Zemianska Olča
 17. Jókaiho, Zlatná na Ostrove

Zoznam bodov

 1. Jókai, pamätník,
  Palatínova 15, 945 05 Komárno
  Súradnice: 47°45'27"N, 18°7'37"E
Kategórie: Narodenia 18. februára, Narodenia v 1825, Osobnosti z Komárna, Úmrtia 5. mája, Úmrtia v 1904, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo