Marek Čulen

Marek Čulen (* 8. marec 1887, Brodské – † 26. december 1957, tamže) bol slovenský politik a štátnik, aktívny účastník protifašistického odboja počas 2. svetovej vojny, poslanec povstaleckej Slovenskej národnej rady.

Životopis

Pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny. Pred prvou svetovou vojnou dvakrát dlhodobo pracovne pobýval v USA. Odišiel tam v roku 1906 a v Chicagu sa angažoval v robotníckych spolkoch.

V januári 1921 patril medzi hlavných aktérov zjazdu sociálno demokratickej ľavice v Ľubochni a Ružomberku, kde kryštalizovala budúca komunistická strana na Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Na ustanovujúcom zjazde KSČ potom bol zvolený za náhradníka ÚV KSČ. V rokoch 1922–1923 bol krajským tajomníkom strany v Bratislave. Z tejto funkcie odišiel a bol obvodným dôverníkom v rodnom meste Brodské. V tom istom roku po vzniku takzvanej Roľníckej internacionály sa stal hlavným organizátorom komunistov medzi maloroľníkmi. Počas frakčných sporov v 1.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12035321.

Marek Čulen má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Existuje aj Martin Čulen: Martin Čulen, a jeho ulice, Martin Čulen na wikipédii. Existuje aj Konštantín Čulen: Konštantín Čulen, a jeho ulice, Konštantín Čulen na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Marka Čulena, Banská Bystrica, Marka Čulena je ulica v Banská Bystrica, viac o ulici Marka Čulena
  2. Marka Čulena, Cífer, Marka Čulena je ulica v Cífer, viac o ulici Marka Čulena
  3. Marka Čulena, Prešov, Marka Čulena je ulica v Prešov, viac o ulici Marka Čulena
  4. Marka Čulena, Handlová, Marka Čulena je ulica v Handlová, viac o ulici Marka Čulena
  5. Marka Čulena, Dolné Lovčice, Marka Čulena je ulica v Dolné Lovčice, viac o ulici Marka Čulena
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo