Jonáš Bohumil Guoth

MUDr. Jonáš Bohumil Guoth (Gvoth) de Guotfalva (∗ 20. september 1811, Ľubeľa – † 20. december 1888, Hybe) bol lekár a osvetový pracovník.

Rodina , Otec: Jozef Guoth de Guothfalva , Matka: Jana rod. Revická , Deti: *, Jonáš Rudolf Bohumil Guoth de Guothfalva *, Blahorod Bohumil Guoth de Guothfalva *, Izabella Elizabeta Guoth de Guothfalva *, Antonia Rozalia Guoth de Guothfalva *, Mikuláš Ladislav Guoth de Guothfalva *, Mária Žofia Johanna Guoth de Guothfalva *, Emil Juraj Abel Guoth de Guothfalva

Životopis Bol príslušníkom liptovského šľachtického rodu Gôt (Guoth) s predikátom z Gôtovian (Guoth de Guothfalva). V roku 1833 založil v Pešti prvú Společnost lekársku-slovanskú v Uhorsku. V roku 1836 absolvoval štúdium medicíny v Pešti. Neskôr pôsobil ako lekár v Hybiach. Jonáš bol uvedomelý Slovák, ktorý rozširoval slovenské a slovanské knihy a časopisy. Najskôr bol zástanca slovanskej myšlienky Jána Kollára, do ktorého Spievaniek prispieval liptovskými i nitrianskymi piesňami. Neskôr blízko spolupracoval s Ľudovítom Štúrom. V roku 1848 sa zúčastnil slovenského pohybu, od júna 1848 bol väznený v Segedíne. Potom sa ako dobrovoľník participoval v slovenských výpravách v rokoch 1848 – 1849. Guoth bol v matičnom období aktívny účastník a mecenáš národných, politických a buditeľských podujatí. V roku 1861 kandidoval na poslanca uhorského snemu. Bol funkcionár spolku Tatrín a Matice slovenskej. V zdravotníckej výchove vykonal záslužnú činnosť. Doktorskú dizertáciu o všeobecných základoch terapie vydal tlačou roku 1836 v Pešti. Články publikoval v časopise České múzeum (1833) a v literárnej prílohe Orol tatranský (1847 – 1848). Príspevkom Slovo čítacích knihovnách slovenských v Uhrách, ktoré vydal v roku 1836 v Hronke, významne ovplyvnil zakladanie ľudových knižníc na Slovensku. Jeho práca Včelárstvo pod Kriváňom zostala len v rukopise.

Ocenenie Od roku 1974 udeľuje ministerstvo zdravotníctva SR ku dňu lekárov rezortné vyznamenanie – Medailu Jonáša Bohumila Guotha.

Viac na wikipédii.

Jonáš Bohumil Guoth má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Guothova, Bratislava
  2. Guothova, Liptovský Mikuláš

Zoznam bodov

  1. Guothova, autobusová zastávka,
    Bárdošova 12, 831 01 Bratislava, Nové Mesto
    Súradnice: 48°9'55"N, 17°5'56"E
Kategórie: Osobnosti s ulicami, Narodenia 20. septembra, Narodenia v 1811, Úmrtia 20. decembra, Úmrtia v 1888, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo