Jiří Voskovec

Jiří Voskovec, zdroj wikipédia

Jiří Voskovec, pôvodným menom Jiří Wachsmann (∗ 19. jún 1905, Sázava, Česko – † 1. júl 1981, Pearblossom, Kalifornia, USA) bol český herec, spisovateľ a textár.

Jiří Voskovec bol priateľom Jana Wericha a Jaroslava Ježka. Pracovali spolu v 20. a 30. rokoch minulého storočia v Oslobodenom divadle.

Jiří Voskovec študoval v Prahe a vo francúzskom Dijone. V roku 1925 spolu s Werichom založili Oslobodené divadlo, ktoré reagovalo humorom na vtedajšie politické a sociálne problémy, ale pretože ich vystúpenia boli protifašistické, museli v roku 1938 divadlo zatvoriť a v roku 1939 obaja emigrovali do USA. Voskovec ešte niekoľkokrát navštívil Česko-Slovensko. Žil vo Francúzsku a nakoniec sa vrátil do USA, tam ho po druhom príchode internovali na 11 mesiacov z podozrenia zo sympatií ku komunizmu. Po prvotních peripetiích, kdy byl 11 měsíců internován na ostrůvku Ellis Island pro podezření z toho, že je komunista, se vrací do New Yorku. Tam se začíná živiť ako divadelní a filmový herec. Ako on sám vraví ako „potulný kejklíř“. V Čechách se poprvé objevuje ve filmu 12 rozhněvaných mužů. Voskovcova tvorba v USA je u nás vcelku neznámá. Účinkuje v divadle, ve filmu a v televizních seriálech. V USA se stává uznávaným hercem. Na sklonku života účinkuje v TV seriálu Nero Wolf, díky němuž se mu daří vydělat více peněz a stěhuje se z New Yorku do Kalifornie, kde se svou ženou Christine kupuje dům. Umírá 1. 7. 1981 na náhlou srdeční příhodu.

Až do polovice 40. rokov pracoval a písal hlavne s Janom Werichom.

Viac na wikipédii.

Jiří Voskovec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Svaz moderní kultury Devětsil, Narodenia 19. júna, Narodenia v 1905, Úmrtia 1. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo