Ján Šikura

Ján Šikura (∗ 28. december 1898, Mošovce – † 31. január 1945, Martin) bol slovenský historik a stredoškolský pedagóg.

Rodina , otec Štefan Šikura , matka Alžbeta rod. Košíková

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a na Karolovej univerzite v Prahe. Učil na gymnáziách v Žiline a v Martine (od 1925), kde bol zároveň kustódom numizmatického oddelenia Slovenského národného múzea. Zúčastnil sa protifašistického odboja a Slovenského národného povstania, bol členom Revolučného národného výboru v Martine, v decembri 1944 bol fašistami väznený. Venoval sa výskumu histórie Turca, najvýznamnejšou prácou sú jeho miestopisné dejiny. V SNM založil a viedol numizmatický kabinet, skatalogizoval numizmatické zbierky. Zhromaždil vzácne rukopisy v origináloch i odpisoch (napr. odpis listu Martina Luthera Františkovi Révajovi z roku 1539). Písal mnohé obecné kroniky.

Pamiatky , hrob s náhrobníkom na Národnom cintoríne , rukopisná pozostalosť a fotodokumentačný materiál v Literárnom archíve Matice slovenskej

Viac na wikipédii.

Ján Šikura má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Šikuru, Martin
  2. Jána Štefana Šikuru, Martin
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 28. decembra, Narodenia v 1898, Úmrtia 31. januára, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo