Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Fiodor Michajlovič Dostojevskij, zdroj wikipédia

Fiodor Michajlovič Dostojevskij (rus. Фёдор Михайлович Достоевский; * 11. november 1821, Moskva – † 9. február 1881, Petrohrad) bol ruský spisovateľ a mysliteľ, predchodca existencializmu, filozof a člen petraševskovského hnutia. Dostojevskij je jedným zo zakladateľov moderného psychologického románu. Jeho umelecká tvorba podstatne ovplyvnila vývin svetovej prózy.

Život a literárna kariéra

Dostojevskij pochádza z chudobnej šľachty. Narodil sa ako druhé dieťa zo siedmich Michajlovi a Márii Dostojevským. Jeho otec bol lekár, pracoval v Marianskej nemocnici pre chudobných v Moskve. Dostojevskij už ako 9 ročné dieťa dostal prvý epileptický záchvat. Smrť matky, ktorá umrela na tuberkulózu a jeho najväčšieho literárneho vzoru, Puškina, v jeden rok 1837, mala negatívny vplyv na jeho zdravotný stav a dosah na jeho ďalšiu literárnu tvorbu.x

Viac na wikipédii.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dostojevského, Levice
  2. Fjodora Michajloviča Dostojevského, Lučenec
  3. Dostojevského, Martin
  4. Dostojevského, Nové Zámky
  5. Dostojevského, Poprad
  6. Dostojevského, Prešov
  7. Dostojevského, Rimavská Sobota
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 11. novembra, Narodenia v 1821, Osobnosti z Moskvy, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 9. februára, Úmrtia v 1881, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo