Červený kríž

Červený kríž, zdroj wikipédia

Červený kríž je medzinárodná dobrovoľná organizácia zdravotníckej služby založená v roku 1863 na podnet švajčiarskeho spisovateľa J.H. Dunanta. Medzinárodný výbor Červeného kríža sídli v Ženeve. V jednotlivých krajinách pôsobí tiež ako Červený polmesiac a Červený Diamant. Organizácia je nositeľkou Nobelovej ceny za mier z rokov 1917 a 1944. Deň narodenia Henriho Dunanta, 8. máj, je od roku 1948 Deň Červeného kríža. Na ženevskej konferencii v roku 1864 sa všetky štáty zaviazali, že budú počas vojny rešpektovať označenie Červeného kríža nebudú na takto označené budovy, autá alebo stany útočiť. Ďalej sa zaviazali rešpektovať zranených.

Základné princípy Základné princípy boli schválené XX. Medzinárodnou konferenciou Červeného kríža v októbri 1965 vo Viedni:

, ľudskosť (humanity) , nestrannosť (impartiality) , neutralita (neutrality) , nezávislosť (independence) , dobrovoľnosť (voluntary service) , jednotnosť (unity) , univerzálnosť - svetovosť (universality)

Dejiny V priebehu druhej svetovej vojny boli bežne príslušníci červeného kríža, ako aj ranení bojovníci a podporný personál bez ohľadu na vek a pohlavie vystavení útokom bojujúcich strán. Známe je predovšetkým jednanie nemeckých a japonských vojsk. Vojaci týchto krajín bežne vraždili ranených bojovníkov protivníka aby sa o nich v zajatí nemuseli starať.

Viac na wikipédii.

Červený kríž má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

  1. Červený Kríž, obec

Zoznam ulíc

  1. Červený kríž, Bratislava
  2. Červeného kríža, Námestovo
  3. Červeného kríža, Veľký Šariš
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo