Andrej Ľudovít Radlinský

Andrej Ľudovít Radlinský, zdroj wikipédia

ThDr. PhDr. Andrej Radlinský (alebo aj Andrej Ľudovít Radlinský, krstený Ľudovít Andrej; * 8. júl 1817, Dolný Kubín – † 26. apríl 1879, Kúty) bol slovenský rímskokatolícky kňaz, jazykovedec, pedagóg, redaktor, fyzik, vydavateľ, náboženský spisovateľ, zakladateľ Spolku svätého Vojtecha, spoluzakladateľ Matice slovenskej. Pseudonym: Radolínsky

Rodina

Životopis

Študoval na gymnáziu v Ružomberku, Kremnici a v Budíne. V roku 1834 – 1836 študoval filozofiu v Oláhovom seminári v Trnave, a v seminári v Bratislave. V roku 1836 – 1840 katolícku teológiu na univerzite v Pazmáneu vo Viedni, popri nej sa venoval aj štúdiu jazykovedy a spoločenskovedným i exaktným predmetom. V roku 1841 získal doktorát (PhDr.), na univerzite v Pešti 1841 a bol vysvätený za kňaza. Pôsobil v Budíne a Zlatých Moravciach a dlhšie i v Banskej Štiavnici, kde zriadil nedeľné školy a organizoval spolky miernosti.

Viac na wikipédii.

Andrej Ľudovít Radlinský má na Slovensku 20 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Radlinského, Bánovce nad Bebravou
 2. Radlinského, Bratislava
 3. Radlinského, Bytča
 4. Radlinského, Dolné Kočkovce
 5. Radlinského, Dolný Kubín
 6. Radlinského, Hlohovec
 7. Radlinského, Košice
 8. Radlinského námestie, Kúty
 9. Radlinského, Malacky
 10. Radlinského, Nitra
 11. Radlinského, Nižná
 12. Radlinského, Piešťany
 13. Radlinského, Prešov
 14. Radlinského, Ružomberok
 15. Radlinského, Spišská Nová Ves
 16. Radlinského, Topoľčany
 17. Radlinského, Trenčín
 18. Radlinského, Trnava
 19. Radlinského, Zlaté Moravce
 20. Radlinského, Žilina
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Slovenskí spisovatelia, Narodenia 8. júla, Narodenia v 1817, Osobnosti z Dolného Kubína, Úmrtia 26. apríla, Úmrtia v 1879, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo